Spotřeba elektřiny BTC sítě

Dnes na Seznamu vyšel článek o tom jak těžba Bitcoinu zatěžuje životní prostředí kvůli obrovské spotřebě elektrické energie. Autor článku se odvolává na zahraniční časopis Forbes, který s odvoláním na statistiky serveru Blockchain tvrdí, že se denně spotřebuje elektřina za 15 milionů USD (tedy 300 milionů Korun).

Pojďme tedy počítat…

K dnešnímu dni, 14.01.2013, je celkový hashrate všech těžebních strojů 13 877 582 GH/s. Včera byl hashrate Bitcoinové sítě dokonce něco přes 18mil, nicméně jednalo se o peak v grafu, těžba roste poměrně lineárně a dnešní hodnota více odpovídá statistickému růstu.

Uvažujme, že celosvětově stojí kWh elektřiny stejně jako u nás, řekněme něco okolo 4,60 Kč. To je ovšem sazba pro domácnosti. Například v Německu je těžení kryptoměn již oficiálním podnikáním, tedy miner si může vyjednat sazbu pro firmy a tu navíc dát do nákladů!

Dnes jsou v prodeji zařízení, která jsou poměrně úsporná. Takovým středem či lepším standardem je například 60Ghs ASIC Bitcoin miner od Butterfly Labs, u kterého je spotřeba 280W.

Tímto jde tedy jednoduše spočítat, že pokud by celá síť jela na těchto strojích, den provozu by stál 7 149 730 Kč! Vzhledem k tomu, že největší hráči jedou na mnohem úspornějších strojích, mají lepší sazbu za elektrickou energii, nezbývá, než s tímto tvrzením nesouhlasit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *