Hrozí Bitcoinu 51% zkáza?

Při pohledu na graf níže je patrné, že největší těžařskou komunitou je aktuálně pool GHash.io. Tento už dosáhl na hranici 42% celkové výpočetní síly. Hrozbou pro Bitcoinovou síť je situace, kdy by jedno uskupení získalo majoritní podíl hashrate.

Distribuce hashrate

Source: blockchain.info

Teorie předpokládá, že subjekt, který získá alespoň 51% z celkového hashrate, by mohl celou síť zhroutit. Mohl by totiž zabraňovat ostatním ve vytěžení nových bloků, potvrzování transkací a především by mohl své BTC utrácet vícekrát!

Není třeba se obávat

Proto také aktuálně jde vidět, že velcí hráči přesměrovali své stroje do jiných poolů, aby ochránili hodnotu Bitcoinu. Hashrate GHash.io poklesl na 36% celkové hodnoty. Navíc i provozovatelé poolu vydali oficiální vyjádření a tím dokázali, že takového stavu nechtějí dosáhnout a průběh budou sledovat a řídit.

Oficiální vyjádření v PDF zde

Pro limitaci v poolu nastanou 2 kroky:

–          dočasně nebudou akceptovány nové těžební zařízení

–          na CEX.io přibude možnost si zvolit i jiný pool než GHash, na kterém bude probíhat těžba z pronajatého výkonu

Celková hash síla poolu se nyní skládá z 45% ASIC BitFury minerů (tyto vlastní CEX.io a vy si je můžete pronajat) a 55% tvoří nezávislé stroje. Pokud tedy nebudou akceptovány nové, růst hashrate nebude tak rapidní (Pokud tedy chcete těžit v poolu na svém stroji, máte poslední možnost stroji zadat práci. Nikdo neví, kdy tato restrikce nastane).
Na základě tohoto se dalo se předpokládat, že na burze CEX stoupne cena jednotky GHs, ta je nyní 0,0483. Chytří na tom vydělali…

Pokud nastane možnost si vybrat pool, velcí pronajimatelé výkonu na CEX.io jistě budou diverzifikovat rizika a výkon rozdělí do více poolů nebo jej budou střídat.

Tento stav otvírá dveře P2P miningu, o tom ale až příště…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *