Pro těžení Bitcoinu, a obecně kryptoměn, je využíván výpočetní výkon nějakého stroje. Zjednodušeně se dá řict, že za propůjčení výkonu vašeho počítače nebo grafické karty dostáváte odměnu v podobě elektronické měny.




Těžit můžete buď sám nebo v tzv. poolu. U dnes již zavedených a uznávaných měn se samostatné těžení nevyplácí, spíše už je nereálné. Bitcoin se nachází v tzv. blocích, za jeho vyřešení řešitel dostane odměnu 25 BTC. Dříve tato odměna byla dokonce 50 BTC, ale k datu 27.11.2012 byla snížena na polovinu. V budoucnu v bloku bude 12,5 bitcoinů a konečně 6,75 až dokud se nevytěží všech 21 miliónů kusů. To by však ale dle odhadu mělo nastat až v roce 2140! Postupem času se také zvyšuje obtížnost nalézání nových bloků, a tak pro jednoho uživatele je dnes téměř nereálné blok najít sám. Z tohoto důvodu právě vznikly pooly – místa kde lidé sloučí svůj výkon a následná odměna je rozdělena mezi všechny řešitele poměrnou částí. V tomto případě, i pokud přispíváte malým výkonem, odměna vás nemine.

Pokud by jste chtěli těžit Bitcoin, nabízí se dvě možnosti:

  • První je těžit pomocí HW, druhá pomocí zakoupeného těžebního výkonu. Dnes je obtížnost Bitcoinu už poměrně vysoká, těžení na běžných PC, dokonce ani na výkonných grafických kartách se vzhledem k jejich spotřebě elektrické energie nevyplatí. V dnešní době se prodávají specializované zařízení s vysokým těžebním výkonem. Příkladem může být Americká společnost Butterfly Labs, která ale stroje neprodává online, nabízí předregistrace, kdy po zaplacení objednávky Vám stroj může přijít až po několika měsících, kdy jeho výkon už nemusí stačit aby se vůbec prvotní investice navrátila. Proč by také prodávali mašinku pod cenou, která jim v současnosti může zajistit krásný pasivní příjem v podobě Bitcoinu.
  • Druhou možností je nákup přímo těžebního výkonu na CEX.IO.